Son çıkan çip krizi ile beraber ve dünyayı saran ekonomik sıkıntılardan Sony de nasibini aldı. ...

Küresel çip sıkıntısı, Sony'nin serisinden bir kameranın daha silinmesine sebep oldu. Bu kez Sony, şirketin Ağustos ayında piyasaya sürdüğü aynasız bir vlog kamerası olan ZV-E10 için siparişleri askıya alıyor. Sony, web sitesindeki bir gönderide kameranın askıya alındığını duyurdu ve şimdilik ZV-E10'u mağazasında veya herhangi bir distribütörü aracılığıyla satmayacağını belirtti. Sony'nin duyurusunun bir kısmı, "Dijital görüntüleme ürünleriyle ilgili olarak, küresel yarı iletken kıtlığının etkileri nedeniyle parça tedariki gecikiyor" ifadelerine yer veriyor. Ne yazık ki bu, Sony'nin bu yıl geçici olarak üretimini durdurduğu tek cihaz değil. Kasım ayında Sony, ECM-B1M shotgun mikrofon ve PXW-Z190 video kamera ile birlikte A7 II, A6400 ve A1600 serisi kameraların satışını durdurdu.


- Fujifilm'i de vurdu.

Sony ayrıca Nisan ayında Handycam HDR-CX680 video kamerayı beklemeye aldı. Hem Adorama'da hem de B&H Photo'da "Artık mevcut değil" olarak listelendiği için Sony A9'un üretimi durdurulmuş veya çok az tedarik edilmiş gibi görünüyor. Aynı şey, çevrimiçi mağazalarda mevcut değil olarak listelenen altı yıllık Sony A7R II için de geçerli. Temelde şu anda diğer tüm endüstriler gibi, kamera şirketleri de tüketicilerin taleplerini karşılayacak kadar ürün üretmekte zorlanıyor. Haziran ayında Nikon, yeterli parçaya sahip olmadığı için Z7 ve Z7 II fotoğraf makinelerine EH-7P AC adaptörünü dahil etmeyi bıraktı. Canon ayrıca, yeni EOS R3'ü sipariş ettiğinizde "yarım yıl kadar" nakliye gecikmeleri olduğunu duyurdu; bu yılın başlarında X-S10 ve diğer bazı kamera donanımları için nakliye gecikmeleri Fujifilm'i de vurdu.

image
Photo by Unsplash

- Sony PS5 üretiminde çip krizi nedeniyle hedef küçülttü

Sony’nin lojistik konusunda da sıkıntılar yaşadığı söyleniyor. Bloomberg’in haberinde, şirketin bileşen üretimi yaptığı ülkelerdeki aşılama sürecinin istikrarsızlığı ve güç çipleri gibi önemli parçaların eksikliğinin etkili olduğu belirtildi.

Sony ve TSMC, güçlerini birleştirerek Japonya'da yeni bir çip fabrikası kurmak için çalışmalara başladı. Fabrikaya toplamda 7 milyar dolar harcanacak.

- JAPONYA HÜKÜMETİNDEN DESTEK

Japonya Ekonomik Güvenlik Bakanı Takayuki Kobayashi, iki şirketin ülkede çip fabrikası kurmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve projeyi maddi olarak desteklediklerini söyledi.

- Hardware Plus

Cuma Raporu #150​ videosunda, çip krizini değindiler


- Cem Adrian

Babası esnaf, annesi ev hanımı olan ve Boşnak bir ailenin ikinci çocuğu olarak Edirne'de doğmuştur. Gerçek adı Cem Filiz'dir. Meslek hayatında kullandığı Adrian soyadını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis'ten esinlenerek aldığını belirtmiştir.